93
1483664

Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 790 - 2 230 EUR
1 890 - 2 360 USD
Klubbat pris
Återrop
För konditionsrapport kontakta specialist
Alexander Johansson
Stockholm
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Dekor av bronserat bly i form av akantus. Krön med dekor av margueriter och spaljeverk mot pikerad botten, Tudelat, fasettslipat och kvicksilverfolierat spegelglas med pseudodatering, Höjd 95, bredd 42 cm.

Övrig information

Nordén Auktioner 1998, Nr.29, kat. Nr. 342.