Skålar, 3 st, och dosa, silver, 1930-60-tal.

Skål på fyra snäckformade fötter, kanten med pärlbandsdekor, diameter 18,5 cm, höjd 7,5 cm. Kultakeskus, Tavastehus 1930. Silver 813/1000.
Skål med spiralbandsdekor, fyra genombrutna fötter, 17x17 cm, höjd 4,5 cm. Stämplad Sterling 925.
Liten oval skål med hamrad yta, pärlbandsdekor, fyra svängda fötter, längd 7,3 cm. Sannolikt från Grekland. Stämplad 900.
Dosa, pärlstavsdekor kring locket, diameter 6 cm, Auran Kultaseppä oy Åbo, 1951.
Sammanlagd vikt 618 g.

Graveringar undertill. Locket med monogramgravering. Den minsta skålens fötter något svängda.

Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice